dsneyvoice: (Default)
[personal profile] dsneyvoice posting in [community profile] island_school
Here is the post for students to sign up for classes for the term. As with last term, the day and time of each class is listed with the class and it is up to the students to set their own schedules, like with a university course catalog.

Please comment with the journal of the pup taking classes with the pup's name in the subject line and a LIST of the course titles, in the order listed below for administrative ease (i.e. not grouped by days). If enough students sign up for one class, I will add a second teacher (the class will be the same days and time).

Classes start Monday, May 24. Any other questions, let me know! :D


ENGLISH

Journalism
• News Writing - William de Worde - MTh 7:30—9:00 am
• Newspaper Publication - William de Worde - MTh 9:15—10:45 am

Literature
• Introduction to Literature - Yorick Brown - MTh 11:00 am—12:30 pm
• American Literature - Anne Shirley - MTh 1:30—3:00 pm
• English Literature - David Kenyon Webster - MTh 3:15—4:45 pm
• Classical Mythology - Guy Burgess & Daniel Jackson - MTh 7:30—9:00 pm

Reading
• Beginning Reading - Anne Shirley - TF 7:30—9:00 am
• Intermediate Reading - Anne Shirley - TF 9:15—10:45 am
• Reasoning and Critical Reading - Glen Bateman - TF 5:00—6:30 pm

Writing
• Beginning Writing - Anne Shirley - TF 11:00 am—12:30 pm
• Fundamentals of Composition - David Kenyon Webster - TF 1:30—3:00 pm
• Principles of Composition - David Kenyon Webster - TF 3:15—4:45 pm
• Introduction to Creative Writing - Yorick Brown - MTh 5:00—6:30 pm


MATHEMATICS
• Basic Math - Anne Shirley - WS 7:30—9:00 am
• Beginning Algebra - Ianto Jones - WS 9:15—10:45 am
• Intermediate Algebra - Ianto Jones - WS 11:00 am—12:30 pm
• Trigonometry - Peter Parker - WS 1:30—3:00 pm
• Pre-Calculus - Uhura - WS 3:15—4:45 pm
• Analytic Geometry & Calculus - Peter Parker - WS 5:00—6:30 pm
• Differential Equations - Peter Parker - WS 7:30—9:00 pm
• Introduction to Cryptography - Jessica Moore - WS 9:15-10:45 am


SCIENCE

Anthropology
• Biological Anthropology - Temperance Brennan - MTh 3:15—4:45 pm
• Cultural Anthropology - Temperance Brennan - MTh 5:00—6:30 pm

Astronomy
• General Astronomy - Calvin O'Keefe - WS 7:30—9:00 pm

Biology
• General Biology - Jill Langston - MTh 7:30—9:00 am
• General Microbiology - Jill Langston - MTh 9:15—10:45 am
• Human Anatomy - Meredith Grey - TF 9:15—10:45 am
• Genetics - Jill Langston - MTh 7:30—9:00 pm
• Astrobiology - Peter Parker - TF 9:15-10:45 am

Chemistry
• Basics of Chemistry - Dana Scully - MTh 11:00 am—12:30 pm
• General Chemistry - Wanda Langkowski - MTh 1:30—3:00 pm
• Organic Chemistry - Wanda Langkowski - TF 3:15—4:45 pm
• Biochemistry - Wanda Langkowski - TF 5:00—6:30 pm

Environmental Studies
• Introduction to Ecology - Calvin O'Keefe - TF 7:30—9:00 am

Geology
• Introduction to Physical Geology – Calvin O'Keefe - TF 1:30—3:00 pm
• Meteorology – Chuck Charles - WS 7:30—9:00 am

Marine Science
• Oceanography – Calvin O'Keefe - WS 9:15—10:45 am
• Marine Biology – Calvin O'Keefe - WS 11:00 am—12:30 pm

Physics
• Introduction to Physics – The Doctor - WS 1:30—3:00 pm
• General Physics – Wanda Langkowski - WS 5:00—6:30 pm
• Astrophysics – Uhura - TF 7:30—9:00 pm


SOCIAL STUDIES

Geography
• Physical Geography – Calvin O'Keefe - MTh 9:15—10:45 am

History
• Earth History – The Doctor - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Disc History – William de Worde - MTh 1:30—3:00 pm
• Greek/Persian/Macedonian History – Lex Luthor - MTh 3:15—4:45 pm
• Ancient Egyptian History – Bill Weasley - MTh 5:00—6:30 pm
• American History Through WWII – Harry Welsh - TF 11:00 am—12:30 pm

Humanities
• Introduction to Humanities – Henri Combeferre - TF 9:15—10:45 am

Law
• Introduction to Law – Aaron Hotchner - TF 7:30—9:00 pm
• History of Law – Aaron Hotchner - MTh 7:30—9:00 pm

Philosophy
• Introduction to Logic – Jean Grey - TF 1:30—3:00 pm
• Introduction to Ethics – Emma Frost - TF 3:15—4:45 pm

Political Science
• Introduction to Political Science – Jamie Madrox - TF 5:00—6:30 pm
• Comparative Politics & Government – Jamie Madrox - WS 5:00—6:30 pm

Psychology
• Introduction to Psychology – Wanda Langkowski - WS 9:15—10:45 am
• Developmental Psychology – Henry Devlin - WS 1:30—3:00 pm
• Social Psychology – Nate Fick - WS 11:00 am—12:30 pm
• Abnormal Behavior – Henry Devlin - WS 3:15—4:45 pm
• Criminal/Forensic Psychology - Aaron Hotchner & Spencer Reid - MTh 7:30-9:00 pm

Sociology
• Introduction to Sociology – Nate Fick - WS 1:30—3:00 pm
• Social Problems – Nate Fick - WS 3:15—4:45 pm


FOREIGN LANGUAGE

• Arabic – Adam Carter - MTh 9:15—10:45 am
• Chinese – Daniel Jackson - TF 9:15—10:45 am
• French – Alcuin no Delaunay - WS 9:15—10:45 am
• German – Dieter Hellstrom - TF 11:00 am—12:30 pm
• Greek – Chuck Charles - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Hebrew – Uhura - WS 11:00 am—12:30 pm
• Italian – Peter Smith-Kingsley - WS 11:00 am—12:30 pm
• Japanese – Uhura - TF 1:30—3:00 pm
• Latation (Disc Latin) – William de Worde - WS 7:30—9:00 pm
• Persian – Adam Carter - WS 1:30—3:00 pm
• Sign Language (ASL) – Abby Sciuto - WS 3:15—4:45 pm
• Spanish – Ianto Jones - TF 5:00—6:30 pm
• Welsh – Ianto Jones - WS 5:00—6:30 pm


VISUAL/PERFORMING ARTS


Art
• Introduction to Fine Arts – Emma Frost - WS 9:15—10:45 am
• Introduction to Earth Art – Anthony Blunt - MTh 9:15—10:45 am
• Drawing I – Charlie Jones - MTh 1:30—3:00 pm
• Drawing II – Charlie Jones - MTh 3:15—4:45 pm
• Drawing III – Charlie Jones - MTh 5:00—6:30 pm
• Making Jewelry I – Shari Cooper - WS 3:15—4:45 pm
• Making Jewelry II – Jack Harkness - WS 5:00—6:30 pm
• Painting I – Vanessa Bell - TF 1:30—3:00 pm
• Painting II – Vanessa Bell - TF 3:15—4:45 pm
• Painting III – Vanessa Bell - TF 5:00—6:30 pm
• Fundamentals of Sculpture – Charlie Jones - WS 1:30—3:00 pm

Communication Arts
• History & Appreciation of Film – Gideon Sparks - MTh 7:30—9:00 pm
• Film Production – Joey Tribbiani - TF 7:30—9:00 pm
• Acting – Joey Tribbiani - WS 7:30—9:00 pm

Dance
• Ballet – Alice Cullen - MTh 7:30—9:00 am
• Jazz – Alice Cullen - TF 7:30—9:00 am
• Modern – Uhura - WS 7:30—9:00 am
• Tap – Alice Cullen - MTh 9:15—10:45 am
• History of Dance – Felix Unger - TF 9:15—10:45 am
• Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm

Music
• Basics of Music – Joe Dick - TF 11:00 am—12:30 pm
• Music Theory – Joe Dick - WS 11:00 am—12:30 pm
• Piano – Moril - MTh 3:15—4:45 pm
• Guitar – Moril - TF 3:15—4:45 pm
• Voice – Lew Ashby - WS 3:15—4:45 pm

Speech
• Communication Fundamentals – Guy Burgess - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Debate – Glen Bateman - MTh 5:00—6:30 pm
• Interpersonal Communication – Guy Burgess - TF 5:00—6:30 pm
• Rhetoric – Guy Burgess - WS 5:00—6:30 pm


PHYSICAL EDUCATION/KINESIOLOGY
• Physical Fitness – Sean Cassidy & Emma Frost - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Swimming – Kon - TF 3:15—4:45 pm
• Cardiovascular Conditioning – Devon Woodcomb - TF 11:00 am—12:30 pm
• Martial Arts – Buffy Summers - WS 7:30—9:00 am
• Weaponry – Robb Stark, Buffy Summers, Joscelin Verreuil & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
• Yoga – Niko Leandros - MTh 7:30—9:00 am
• Surfing – Logan Echolls - TF 7:30—9:00 am
• Lifeguard Training – Shawn Spencer - WS 7:30—9:00 am
• Gymnastics & Acrobatics – Jamie Madrox - TF 7:30—9:00 am
• First Aid - Harry Sullivan - MTh 7:30-9:00 am
• Outdoor Survival Skills - Sonya Blade - TF 7:30-9:00 am
• Rugby - Adam Carter - WS 7:30-9:00 am


ELECTIVES
• Comparative Religion - Daniel Jackson - MTh 7:30—9:00 pm
• 20th Century Earth Pop Culture - The Doctor - TF 7:30—9:00 pm
• Metallurgy - Wanda Langkowski - MTh 7:30—9:00 pm
• Introduction to Computers - Matt Farrell - WS 7:30—9:00 pm

Fashion
• Beginning Sewing – Anne Boleyn - MTh 1:30—3:00 pm
• Intermediate Sewing – Anne Boleyn - MTh 3:15—4:45 pm
• Advanced Sewing – Ianto Jones - MTh 5:00—6:30 pm

Foods & Nutrition
• Cooking – Chuck Charles & Delirium - MTh 1:30—3:00 pm
• Baking – Shari Cooper - TF 1:30—3:00 pm
From:
Anonymous( )Anonymous This account has disabled anonymous posting.
OpenID( )OpenID You can comment on this post while signed in with an account from many other sites, once you have confirmed your email address. Sign in using OpenID.
User
Account name:
Password:
If you don't have an account you can create one now.
Subject:
HTML doesn't work in the subject.

Message:

 
Notice: This account is set to log the IP addresses of everyone who comments.
Links will be displayed as unclickable URLs to help prevent spam.

Profile

island_school: (Default)
Island School

March 2014

S M T W T F S
      1
2345678
9101112131415
16 171819202122
23242526272829
3031     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sep. 25th, 2017 12:47 am
Powered by Dreamwidth Studios