dsneyvoice: (Default)
[personal profile] dsneyvoice posting in [community profile] island_school
Under the cut is the schedule of classes for the school. The ones in red need a teacher. Please comment if you would be interested in teaching any of these classes. Current teachers, please comment only if you need to make a change - stop teaching, sign up to teach an additional class, etc. Also, let me know if I missed a class with a disappeared teacher, or mistakenly made a class red that shouldn't be. Thanks!


ENGLISH

Journalism
• News Writing - William de Worde - MTh 7:30—9:00 am
• Newspaper Publication - William de Worde - MTh 9:15—10:45 am

Literature
• Introduction to Literature - Frank Ginsberg - MTh 11:00 am—12:30 pm
• American Literature - Frank Ginsberg - MTh 1:30—3:00 pm

• English Literature - David Kenyon Webster - MTh 3:15—4:45 pm
• Classical Mythology - Guy Burgess - MTh 7:30—9:00 pm

Reading
• Beginning Reading - Anne Shirley - TF 7:30—9:00 am
• Intermediate Reading - Bridge Carson - TF 9:15—10:45 am
• Reasoning and Critical Reading - Glen Bateman - TF 5:00—6:30 pm
• Speed Reading - Bridge Carson - TF 7:30—9:00 pm

Writing
• Beginning Writing - Anne Shirley - TF 11:00 am—12:30 pm
• Fundamentals of Composition - Frank Ginsberg - TF 1:30—3:00 pm
• Principles of Composition - David Kenyon Webster - TF 3:15—4:45 pm
• Introduction to Creative Writing - Scott Landon - MTh 5:00—6:30 pm


MATHEMATICS
• Basic Math - Anne Shirley - WS 7:30—9:00 am
• Beginning Algebra - Ianto Jones - WS 9:15—10:45 am
• Intermediate Algebra - Ianto Jones - WS 11:00 am—12:30 pm
• Trigonometry - Meg Murry - WS 1:30—3:00 pm
• Pre-Calculus - Uhura - WS 3:15—4:45 pm
• Analytic Geometry & Calculus - Meg Murry - WS 5:00—6:30 pm
• Differential Equations - Peter Parker - WS 7:30—9:00 pm
• Introduction to Cryptography - Jessica Moore - WS 9:15-10:45 am


SCIENCE

Anthropology
• Biological Anthropology - Temperance Brennan - MTh 3:15—4:45 pm
• Cultural Anthropology - Temperance Brennan - MTh 5:00—6:30 pm

Astronomy
• General Astronomy - Calvin O'Keefe - WS 7:30—9:00 pm

Biology
• General Biology - Jill Langston - MTh 7:30—9:00 am
• General Microbiology - Jill Langston - MTh 9:15—10:45 am
• Human Anatomy - Meredith Grey - TF 9:15—10:45 am
• Genetics - Jill Langston - MTh 7:30—9:00 pm
• Astrobiology - Peter Parker - TF 9:15-10:45 am

Chemistry
• Basics of Chemistry - Bridge Carson - MTh 11:00 am—12:30 pm
• General Chemistry - Wanda Langkowski - MTh 1:30—3:00 pm
• Organic Chemistry - Wanda Langkowski - TF 3:15—4:45 pm
• Biochemistry - Wanda Langkowski - TF 5:00—6:30 pm

Environmental Studies
• Introduction to Environmental Studies – Summer Roberts - TF 11:00 am—12:30 pm
• Introduction to Ecology - Calvin O'Keefe - TF 7:30—9:00 am

Geology
• Introduction to Physical Geology – Calvin O'Keefe - TF 1:30—3:00 pm
• Meteorology – Chuck Charles - WS 7:30—9:00 am

Marine Science
• Oceanography – Calvin O'Keefe - WS 9:15—10:45 am
• Marine Biology – Calvin O'Keefe - WS 11:00 am—12:30 pm

Physics
• Introduction to Physics – Michael Scofield - WS 1:30—3:00 pm
• General Physics – Michael Scofield - WS 5:00—6:30 pm
• Astrophysics – Meg Murry - TF 7:30—9:00 pm



SOCIAL STUDIES

Geography
• Physical Geography – Calvin O'Keefe - MTh 9:15—10:45 am

History
• Earth History – The Doctor - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Disc History – William de Worde - MTh 1:30—3:00 pm
• Greek/Persian/Macedonian History – Lex Luthor - MTh 3:15—4:45 pm
• Ancient Egyptian History – Bill Weasley - MTh 5:00—6:30 pm

Humanities
• Introduction to Humanities – Henri Combeferre - TF 9:15—10:45 am

Law
• Introduction to Law – Ainsley Hayes - TF 7:30—9:00 pm
• History of Law – Ainsley Hayes - MTh 7:30—9:00 pm


Philosophy
• Introduction to Logic – Jean Grey - TF 1:30—3:00 pm
• Introduction to Ethics – Josh Lyman - TF 3:15—4:45 pm

Political Science
• Introduction to Political Science – Ainsley Hayes - TF 5:00—6:30 pm
• Comparative Politics & Government – Ainsley Hayes - WS 5:00—6:30 pm


Psychology
• Introduction to Psychology – Wanda Langkowski - WS 9:15—10:45 am
• Developmental Psychology – Henry Devlin - WS 11:00 am—12:30 pm
• Social Psychology – Nate Fick - WS 1:30—3:00 pm
• Abnormal Behavior – Henry Devlin - WS 3:15—4:45 pm
• Criminal/Forensic Psychology - Chase Meridian - MTh 7:30-9:00 pm

Sociology
• Introduction to Sociology – Nate Fick - WS 1:30—3:00 pm
• Social Problems – Nate Fick - WS 3:15—4:45 pm


FOREIGN LANGUAGE

• Arabic – Adam Carter - MTh 9:15—10:45 am
• Chinese – Daniel Jackson - TF 9:15—10:45 am
• French – Alcuin no Delaunay - WS 9:15—10:45 am
• German – Joe Liebgott - TF 11:00 am—12:30 pm
• Greek – Chuck Charles - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Hebrew – Phedre no Delaunay - WS 11:00 am—12:30 pm
• Italian – Peter Smith-Kingsley - WS 11:00 am—12:30 pm
• Japanese – Aya Fujimiya - TF 1:30—3:00 pm
• Latation (Disc Latin) – William de Worde - WS 7:30—9:00 pm
• Persian – Adam Carter - WS 1:30—3:00 pm
• Sign Language (ASL) – Abby Sciuto - WS 3:15—4:45 pm
• Spanish – Ianto Jones - TF 5:00—6:30 pm
• Welsh – Bran Davies - WS 5:00—6:30 pm


VISUAL/PERFORMING ARTS


Art
• Introduction to Fine Arts – Julian Bell - WS 9:15—10:45 am
• Introduction to Earth Art – Anthony Blunt - MTh 9:15—10:45 am
• Drawing I – Charlie Jones - MTh 1:30—3:00 pm
• Drawing II – Charlie Jones - MTh 3:15—4:45 pm
• Drawing III – Charlie Jones - MTh 5:00—6:30 pm
• Making Jewelry I – Shari Cooper - WS 3:15—4:45 pm
• Making Jewelry II – Jack Harkness - WS 5:00—6:30 pm
• Painting I – Vanessa Bell - TF 1:30—3:00 pm
• Painting II – Vanessa Bell - TF 3:15—4:45 pm
• Painting III – Vanessa Bell - TF 5:00—6:30 pm
• Fundamentals of Sculpture – Charlie Jones - WS 1:30—3:00 pm

Communication Arts
• History & Appreciation of Film – Gideon Sparks - MTh 7:30—9:00 pm
• Film Production – Joey Tribbiani - TF 7:30—9:00 pm
• Cinematography – Vanessa Abrams - WS 7:30—9:00 pm
• Acting – Joey Tribbiani - WS 7:30—9:00 pm

Dance
• Ballet – River Tam-Reynolds - MTh 7:30—9:00 am
• Jazz – Summer Roberts - TF 7:30—9:00 am
• Modern – Summer Roberts - WS 7:30—9:00 am
• Tap – Summer Roberts - MTh 9:15—10:45 am

• History of Dance – Felix Unger - TF 9:15—10:45 am
• Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm

Music
• Basics of Music – Joe Dick - TF 11:00 am—12:30 pm
• Music Theory – Joe Dick - WS 11:00 am—12:30 pm
• Piano – Moril - MTh 3:15—4:45 pm
• Guitar – Moril - TF 3:15—4:45 pm
• Voice – Lew Ashby - WS 3:15—4:45 pm

Speech
• Communication Fundamentals – Josh Lyman - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Debate – Glen Bateman - MTh 5:00—6:30 pm
• Interpersonal Communication – Josh Lyman - TF 5:00—6:30 pm
• Rhetoric – Guy Burgess - WS 5:00—6:30 pm


PHYSICAL EDUCATION/KINESIOLOGY
• Physical Fitness – Dick Grayson - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Swimming – Kon - TF 3:15—4:45 pm
• Cardiovascular Conditioning – Devon Woodcomb - TF 11:00 am—12:30 pm
• Martial Arts – Yuffie Kisaragi - WS 7:30—9:00 am
• Weaponry – Sonya Blade, Robb Stark, & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am (this could use a couple more teachers if anyone's interested)
• Yoga – Summer Roberts - MTh 7:30—9:00 am
• Surfing – Logan Echolls - TF 7:30—9:00 am
• Lifeguard Training – Shawn Spencer - WS 7:30—9:00 am
• Gymnastics & Acrobatics – Dick Grayson - TF 7:30—9:00 am
• First Aid - Harry Sullivan - MTh 7:30-9:00 am
• Outdoor Survival Skills - Sonya Blade - TF 7:30-9:00 am
• Rugby - Harry Sullivan - WS 7:30-9:00 am


ELECTIVES
• Comparative Religion - Daniel Jackson - MTh 7:30—9:00 pm
• 20th Century Earth Pop Culture - The Doctor - TF 7:30—9:00 pm
• Metallurgy - Ray Stantz - MTh 7:30—9:00 pm
• Parapsychology & Paranormal History - Ray Stantz - TF 7:30—9:00 pm

• Introduction to Computers - Matt Farrell - WS 7:30—9:00 pm

Fashion
• Beginning Sewing – Anne Boleyn - MTh 1:30—3:00 pm
• Intermediate Sewing – Anne Boleyn - MTh 3:15—4:45 pm
• Advanced Sewing – Ianto Jones - MTh 5:00—6:30 pm

Foods & Nutrition
• Cooking – Chuck Charles & Delirium - MTh 1:30—3:00 pm
• Baking – Shari Cooper - TF 1:30—3:00 pm
From:
Anonymous( )Anonymous This account has disabled anonymous posting.
OpenID( )OpenID You can comment on this post while signed in with an account from many other sites, once you have confirmed your email address. Sign in using OpenID.
User
Account name:
Password:
If you don't have an account you can create one now.
Subject:
HTML doesn't work in the subject.

Message:

 
Notice: This account is set to log the IP addresses of everyone who comments.
Links will be displayed as unclickable URLs to help prevent spam.

Profile

island_school: (Default)
Island School

March 2014

S M T W T F S
      1
2345678
9101112131415
16 171819202122
23242526272829
3031     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sep. 25th, 2017 12:48 am
Powered by Dreamwidth Studios