dsneyvoice: (Default)
[personal profile] dsneyvoice posting in [community profile] island_school
Here is the post for students to sign up for classes for the term. As with last term, the day and time of each class is listed with the class and it is up to the students to set their own schedules, like with a university course catalog.

Please comment with the journal of the pup taking classes and a LIST of the classes they want (all I need is the course title). If enough students sign up for one class, I will add a second teacher (the class will be the same days and time).

The only class from last term we don't have a teacher for is Intro to Philosophy on Tues/Fri 11:00-12:30. If anyone can teach this let me know and I will add it back into the catalog.

Classes start Monday, Sept 28. Any other questions, let me know! :D


ENGLISH

Journalism
• News Writing - William de Worde - MTh 7:30—9:00 am
• Newspaper Publication - William de Worde - MTh 9:15—10:45 am

Literature
• Introduction to Literature - Frank Ginsberg - MTh 11:00 am—12:30 pm
• American Literature - Frank Ginsberg - MTh 1:30—3:00 pm
• English Literature - David Kenyon Webster - MTh 3:15—4:45 pm
• Classical Mythology - Guy Burgess - MTh 7:30—9:00 pm

Reading
• Beginning Reading - Anne Shirley - TF 7:30—9:00 am
• Intermediate Reading - Bridge Carson - TF 9:15—10:45 am
• Reasoning and Critical Reading - Glen Bateman - TF 5:00—6:30 pm
• Speed Reading - Bridge Carson - TF 7:30—9:00 pm

Writing
• Beginning Writing - Anne Shirley - TF 11:00 am—12:30 pm
• Fundamentals of Composition - Frank Ginsberg - TF 1:30—3:00 pm
• Principles of Composition - David Kenyon Webster - TF 3:15—4:45 pm
• Introduction to Creative Writing - Scott Landon - MTh 5:00—6:30 pm


MATHEMATICS
• Basic Math - Anne Shirley - WS 7:30—9:00 am
• Beginning Algebra - Ianto Jones - WS 9:15—10:45 am
• Intermediate Algebra - Ianto Jones - WS 11:00 am—12:30 pm
• Trigonometry - Meg Murry - WS 1:30—3:00 pm
• Pre-Calculus - Uhura - WS 3:15—4:45 pm
• Analytic Geometry & Calculus - Meg Murry - WS 5:00—6:30 pm
• Differential Equations - Peter Parker - WS 7:30—9:00 pm
• Introduction to Cryptography - Jessica Moore - WS 9:15-10:45 am


SCIENCE

Anthropology
• Biological Anthropology - Temperance Brennan - MTh 3:15—4:45 pm
• Cultural Anthropology - Temperance Brennan - MTh 5:00—6:30 pm

Astronomy
• General Astronomy - Calvin O'Keefe - WS 7:30—9:00 pm

Biology
• General Biology - Jill Langston - MTh 7:30—9:00 am
• General Microbiology - Jill Langston - MTh 9:15—10:45 am
• Human Anatomy - Meredith Grey - TF 9:15—10:45 am
• Genetics - Jill Langston - MTh 7:30—9:00 pm
• Astrobiology - Peter Parker - TF 9:15-10:45 am

Chemistry
• Basics of Chemistry - Bridge Carson - MTh 11:00 am—12:30 pm
• General Chemistry - Wanda Langkowski - MTh 1:30—3:00 pm
• Organic Chemistry - Wanda Langkowski - TF 3:15—4:45 pm
• Biochemistry - Wanda Langkowski - TF 5:00—6:30 pm

Environmental Studies
• Introduction to Environmental Studies – Summer Roberts - TF 11:00 am—12:30 pm
• Introduction to Ecology - Calvin O'Keefe - TF 7:30—9:00 am

Geology
• Introduction to Physical Geology – Calvin O'Keefe - TF 1:30—3:00 pm
• Meteorology – Chuck Charles - WS 7:30—9:00 am

Marine Science
• Oceanography – Calvin O'Keefe - WS 9:15—10:45 am
• Marine Biology – Calvin O'Keefe - WS 11:00 am—12:30 pm

Physics
• Introduction to Physics – Michael Scofield - WS 1:30—3:00 pm
• General Physics – Michael Scofield - WS 5:00—6:30 pm
• Astrophysics – Meg Murry - TF 7:30—9:00 pm


SOCIAL STUDIES

Geography
• Physical Geography – Calvin O'Keefe - MTh 9:15—10:45 am

History
• Earth History – The Doctor - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Disc History – William de Worde - MTh 1:30—3:00 pm
• Greek/Persian/Macedonian History – Lex Luthor - MTh 3:15—4:45 pm
• Ancient Egyptian History – Bill Weasley - MTh 5:00—6:30 pm

Humanities
• Introduction to Humanities – Henri Combeferre - TF 9:15—10:45 am

Law
• Introduction to Law – Ainsley Hayes - TF 7:30—9:00 pm
• History of Law – Ainsley Hayes - MTh 7:30—9:00 pm

Philosophy
• Introduction to Logic – Jean Grey - TF 1:30—3:00 pm
• Introduction to Ethics – Josh Lyman - TF 3:15—4:45 pm

Political Science
• Introduction to Political Science – Ainsley Hayes - TF 5:00—6:30 pm
• Comparative Politics & Government – Ainsley Hayes - WS 5:00—6:30 pm

Psychology
• Introduction to Psychology – Wanda Langkowski - WS 9:15—10:45 am
• Developmental Psychology – Henry Devlin - WS 11:00 am—12:30 pm
• Social Psychology – Nate Fick - WS 1:30—3:00 pm
• Abnormal Behavior – Henry Devlin - WS 3:15—4:45 pm
• Criminal/Forensic Psychology - Chase Meridian - MTh 7:30-9:00 pm

Sociology
• Introduction to Sociology – Nate Fick - WS 1:30—3:00 pm
• Social Problems – Nate Fick - WS 3:15—4:45 pm


FOREIGN LANGUAGE

• Arabic – Adam Carter - MTh 9:15—10:45 am
• Chinese – Daniel Jackson - TF 9:15—10:45 am
• French – Alcuin no Delaunay - WS 9:15—10:45 am
• German – Joe Liebgott - TF 11:00 am—12:30 pm
• Greek – Chuck Charles - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Hebrew – Phedre no Delaunay - WS 11:00 am—12:30 pm
• Italian – Peter Smith-Kingsley - WS 11:00 am—12:30 pm
• Japanese – Aya Fujimiya - TF 1:30—3:00 pm
• Latation (Disc Latin) – William de Worde - WS 7:30—9:00 pm
• Persian – Adam Carter - WS 1:30—3:00 pm
• Sign Language (ASL) – Abby Sciuto - WS 3:15—4:45 pm
• Spanish – Ianto Jones - TF 5:00—6:30 pm
• Welsh – Bran Davies - WS 5:00—6:30 pm


VISUAL/PERFORMING ARTS


Art
• Introduction to Fine Arts – Julian Bell - WS 9:15—10:45 am
• Introduction to Earth Art – Anthony Blunt - MTh 9:15—10:45 am
• Drawing I – Charlie Jones - MTh 1:30—3:00 pm
• Drawing II – Charlie Jones - MTh 3:15—4:45 pm
• Drawing III – Charlie Jones - MTh 5:00—6:30 pm
• Making Jewelry I – Shari Cooper - WS 3:15—4:45 pm
• Making Jewelry II – Jack Harkness - WS 5:00—6:30 pm
• Painting I – Vanessa Bell - TF 1:30—3:00 pm
• Painting II – Vanessa Bell - TF 3:15—4:45 pm
• Painting III – Vanessa Bell - TF 5:00—6:30 pm
• Fundamentals of Sculpture – Charlie Jones - WS 1:30—3:00 pm

Communication Arts
• History & Appreciation of Film – Gideon Sparks - MTh 7:30—9:00 pm
• Film Production – Joey Tribbiani - TF 7:30—9:00 pm
• Cinematography – Vanessa Abrams - WS 7:30—9:00 pm
• Acting – Joey Tribbiani - WS 7:30—9:00 pm

Dance
• Ballet – River Tam-Reynolds - MTh 7:30—9:00 am
• Jazz – Summer Roberts - TF 7:30—9:00 am
• Modern – Summer Roberts - WS 7:30—9:00 am
• Tap – Summer Roberts - MTh 9:15—10:45 am
• History of Dance – Felix Unger - TF 9:15—10:45 am
• Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm

Music
• Basics of Music – Joe Dick - TF 11:00 am—12:30 pm
• Music Theory – Joe Dick - WS 11:00 am—12:30 pm
• Piano – Moril - MTh 3:15—4:45 pm
• Guitar – Moril - TF 3:15—4:45 pm
• Voice – Lew Ashby - WS 3:15—4:45 pm

Speech
• Communication Fundamentals – Josh Lyman - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Debate – Glen Bateman - MTh 5:00—6:30 pm
• Interpersonal Communication – Josh Lyman - TF 5:00—6:30 pm
• Rhetoric – Guy Burgess - WS 5:00—6:30 pm


PHYSICAL EDUCATION/KINESIOLOGY
• Physical Fitness – Dick Grayson - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Swimming – Jack Harkness - TF 3:15—4:45 pm
• Cardiovascular Conditioning – Devon Woodcomb - TF 11:00 am—12:30 pm
• Martial Arts – Yuffie Kisaragi - WS 7:30—9:00 am
• Weaponry – Sonya Blade, Bridge Carson, Yuffie Kisaragi, Jon Snow, Robb Stark, & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
• Yoga – Summer Roberts - MTh 7:30—9:00 am
• Surfing – Logan Echolls - TF 7:30—9:00 am
• Lifeguard Training – Shawn Spencer - WS 7:30—9:00 am
• Gymnastics & Acrobatics – Dick Grayson - TF 7:30—9:00 am
• First Aid - Harry Sullivan - MTh 7:30-9:00 am
• Outdoor Survival Skills - Sonya Blade - TF 7:30-9:00 am
• Rugby - Harry Sullivan - WS 7:30-9:00 am


ELECTIVES
• Comparative Religion - Daniel Jackson - MTh 7:30—9:00 pm
• 20th Century Earth Pop Culture - The Doctor - TF 7:30—9:00 pm
• Metallurgy - Ray Stantz - MTh 7:30—9:00 pm
• Parapsychology & Paranormal History - Ray Stantz - TF 7:30—9:00 pm
• Introduction to Computers - Matt Farrell - WS 7:30—9:00 pm

Fashion
• Beginning Sewing – Anne Boleyn - MTh 1:30—3:00 pm
• Intermediate Sewing – Anne Boleyn - MTh 3:15—4:45 pm
• Advanced Sewing – Ianto Jones - MTh 5:00—6:30 pm

Foods & Nutrition
• Cooking – Chuck Charles & Delirium - MTh 1:30—3:00 pm
• Baking – Shari Cooper & Joe Liebgott - TF 1:30—3:00 pm
From:
Anonymous( )Anonymous This account has disabled anonymous posting.
OpenID( )OpenID You can comment on this post while signed in with an account from many other sites, once you have confirmed your email address. Sign in using OpenID.
User
Account name:
Password:
If you don't have an account you can create one now.
Subject:
HTML doesn't work in the subject.

Message:

 
Notice: This account is set to log the IP addresses of everyone who comments.
Links will be displayed as unclickable URLs to help prevent spam.

Profile

island_school: (Default)
Island School

March 2014

S M T W T F S
      1
2345678
9101112131415
16 171819202122
23242526272829
3031     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 27th, 2017 08:43 am
Powered by Dreamwidth Studios