dsneyvoice: (Default)
[personal profile] dsneyvoice posting in [community profile] island_school
Here is the post for students to sign up for classes for the term. As usual, the day and time of each class is listed with the class and it is up to the students to set their own schedules, like with a university course catalog.

Please follow the steps below to sign up for classes. MAKE SURE TO READ AND FOLLOW EACH STEP AS OUTLINED BELOW:

ONE: Comment logged in as the pup taking classes.

TWO: Put the pup's FULL name in the SUBJECT LINE of the comment.

THREE: In the body of the comment, put a LIST of the course titles, in the order they appear below (PLEASE make sure to do this part!). PLEASE DO NOT GROUP CLASSES BY DAYS. You can c&p the entire line for that specific class, if you want, but all I really need is the title of the course. DO NOT PUT ANY ADDITIONAL INFORMATION IN YOUR COMMENT OTHER THAN THIS, UNLESS YOU HAVE A QUESTION.

Related to this, since I do not turn off comment notifs in order to keep track of signups and keep an eye out for questions, I am going to request that if you would like to discuss/plot/etc about the school that you please DO NOT do it in this post. My inbox thanks you.

I will comment first with my own pups as examples of the two ways your comment can/should look. Feel free to contact me with any questions. Classes start Monday, March 24. NOTE: Anyone who signs up by MONDAY MARCH 31 (1 week after the actual start date) will be handwaved as signing up before classes started. After that, it will be up to the individual teacher(s) to approve/disapprove any late adds.


ENGLISH

Journalism
• News Writing - William de Worde - MTh 7:30—9:00 am
• Newspaper Publication - William de Worde - MTh 9:15—10:45 am

Literature
• Introduction to Literature - Lex Luthor - MTh 11:00 am—12:30 pm
• American Literature - Florence Vassey - MTh 1:30—3:00 pm
• English Literature - Anne Shirley - MTh 3:15—4:45 pm
• Classical Mythology - Thor - MTh 7:30—9:00 pm
• Feminist Literature - Florence Vassey - WS 7:30—9:00 pm

Reading
• Beginning Reading - Anne Shirley - TF 7:30—9:00 am
• Intermediate Reading - Anne Shirley - TF 9:15—10:45 am
• Reasoning and Critical Reading - William de Worde - TF 5:00—6:30 pm
• Speed Reading - Wanda Langkowski - TF 7:30—9:00 pm

Writing
• Beginning Writing - Anne Shirley - TF 11:00 am—12:30 pm
• Fundamentals of Composition - William de Worde - TF 1:30—3:00 pm
• Principles of Composition - William de Worde - TF 3:15—4:45 pm
• Introduction to Creative Writing - Rose Justice - MTh 5:00—6:30 pm


MATHEMATICS
• Basic Math - Anne Shirley - WS 7:30—9:00 am
• Beginning Algebra - Jess Moore - WS 5:00—6:30 pm
• Intermediate Algebra - Jess Moore - WS 11:00 am—12:30 pm
• Trigonometry - Peter Parker - WS 1:30—3:00 pm
• Pre-Calculus - Topher Brink - WS 3:15—4:45 pm
• Analytic Geometry & Calculus - Peter Parker - WS 5:00—6:30 pm
• Differential Equations - Peter Parker - WS 7:30—9:00 pm
• Introduction to Cryptography - Jessica Moore - WS 9:15-10:45 am


SCIENCE

Anthropology
• Biological Anthropology - Jonas Quinn - MTh 3:15—4:45 pm
• Cultural Anthropology - Jonas Quinn - MTh 5:00—6:30 pm
• Ethnology - Marie Desmarais - MTh 5:00—6:30 pm (Prereq: Cultural Anthropology)

Astronomy
• Astronomy I: Solar Systems & Planetary Science - Jonas Quinn - MTh 7:30—9:00 pm
• Astronomy II: Galactic Astronomy & Cosmology - Dairine Callahan - TF 7:30—9:00 pm
• Astronomy III: Theoretical Astronomy - James T. Kirk - WS 7:30—9:00 pm

Biology
• General Health - Leonard McCoy - TF 11:00 am-12:30 pm
• General Biology - Peter Parker - MTh 7:30—9:00 am
• General Microbiology - Topher Brink - MTh 9:15—10:45 am
• Human Anatomy - Wanda Langkowski - TF 9:15—10:45 am
• Genetics - Charles Xavier - MTh 7:30—9:00 pm
• Advanced Genetic Mutation - Charles Xavier - TF 9:15—10:45 am
• Astrobiology - Peter Parker - TF 9:15-10:45 am

Chemistry
• Basics of Chemistry - Peter Parker - MTh 11:00 am—12:30 pm
• General Chemistry - Wanda Langkowski - MTh 1:30—3:00 pm
• Organic Chemistry - Wanda Langkowski - TF 3:15—4:45 pm
• Biochemistry - Wanda Langkowski - TF 5:00—6:30 pm

Engineering
• Mechanical Engineering I - Dairine Callahan - MTh 9:15-10:45 am
• Mechanical Engineering II - Dairine Callahan - MTh 11:00 am-12:30 pm
• Mechanical Engineering III - Tony Stark - MTh 3:15—4:45 pm
• Applied Engineering - Tony Stark - MTh 5:00—6:30 pm

Forensics
• Introduction to Forensic Science – Nick Stokes - WS 7:30—9:00 pm

Marine Science
• Oceanography – Thor - WS 9:15—10:45 am
• Marine Biology – Peter Parker - WS 11:00 am—12:30 pm

Physics
• Introduction to Physics – Carwood Lipton - TF 3:15—4:45 pm
• General Physics – Wanda Langkowski - WS 5:00—6:30 pm
• Astrophysics – Dairine Callahan - TF 7:30—9:00 pm
• Advanced Astrophysics – Dairine Callahan - MTh 1:30—3:00 pm
• Introduction to Biophysics – Peter Parker - WS 9:15—10:45 am
• Advanced Particle Physics – Tony Stark - MTh 3:15—4:45 pm
• Quantum Mechanics & Multiverse Theory – James T. Kirk - WS 3:15-4:45 pm


SOCIAL STUDIES

Archaeology
• Archaeology Seminar – Jonas Quinn & Marie Desmarais - MTh 7:30 —9:00 am

History
• Earth History – Kivrin Engle - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Disc History – William de Worde - MTh 1:30—3:00 pm
• Greek/Persian/Macedonian History – Lex Luthor - MTh 3:15—4:45 pm
• 20th Century European History – Florence Vassey - WS 1:30—3:00 pm
• Medieval History – Kivrin Engle - WS 9:15—10:45 am

Humanities
• Introduction to Humanities – Lex Luthor - TF 9:15—10:45 am

Law
• Introduction to Law – Matt Murdock - TF 7:30—9:00 pm
• History of Law – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 pm

Philosophy
• Introduction to Ethics – Jennifer Walters - TF 3:15—4:45 pm

Political Science
• Introduction to Political Science – Jamie Madrox - TF 5:00—6:30 pm
• Comparative Politics & Government – Jamie Madrox - WS 5:00—6:30 pm

Psychology
• Introduction to Psychology – Wanda Langkowski - WS 9:15—10:45 am
• Developmental Psychology – Charles Xavier - WS 11:00 am—12:30 pm
• Social Psychology – Topher Brink - WS 11:00 am—12:30 pm
• Abnormal Behavior – Charles Xavier - WS 3:15—4:45 pm
• Criminal/Forensic Psychology - Stephanie Brown - MTh 7:30-9:00 pm

Sociology
• Introduction to Sociology – Matt Murdock - WS 1:30—3:00 pm
• Social Problems – Jennifer Walters - WS 3:15—4:45 pm
• Human Sexuality – Phedre no Delaunay - WS 9:15—10:45 am


FOREIGN LANGUAGE
• Arabic – Bucky Barnes - MTh 9:15—10:45 am
• Chinese – Helen (Saffron) - TF 9:15—10:45 am
• French – Phedre no Delaunay - WS 9:15—10:45 am
• German – Brigid Tenenbaum - TF 11:00 am—12:30 pm
• Greek – Phedre no Delaunay - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Hebrew – Phedre no Delaunay - WS 11:00 am—12:30 pm
• Italian – Ray Vecchio - WS 11:00 am—12:30 pm
• Japanese – Felix Unger - TF 1:30—3:00 pm
• Latation (Disc Latin) – William de Worde - WS 7:30—9:00 pm
• Latin – Kivrin Engle - WS 1:30—3:00 pm
• Persian – Bucky Barnes - WS 1:30—3:00 pm
• Russian – Anatoly Sergievsky & Lex Luthor - TF 11:00 am—12:30 pm
• Sign Language (ASL) – Delirium - WS 3:15—4:45 pm
• Spanish – Marie Desmarais - TF 5:00—6:30 pm
• Welsh – Dairine Callahan - WS 5:00—6:30 pm


VISUAL/PERFORMING ARTS

Art
• Introduction to Fine Arts – Felix Unger - WS 9:15—10:45 am
• Introduction to Earth Art – Wendy Watson - MTh 9:15—10:45 am
• Drawing I – Charlie Jones - MTh 1:30—3:00 pm
• Drawing II – Steve Rogers - MTh 3:15—4:45 pm
• Drawing III – Steve Rogers - MTh 5:00—6:30 pm
• Painting I – Charlie Jones - TF 1:30—3:00 pm
• Painting II – Charlie Jones - TF 3:15—4:45 pm
• Painting III – Steve Rogers - TF 5:00—6:30 pm
• Fundamentals of Sculpture – Charlie Jones - WS 1:30—3:00 pm
• Introduction to Architecture – Thor - TF 11:00 am—12:30 pm

Communication Arts
• Film Production – Jamie Madrox - TF 7:30—9:00 pm
• Cinematography – Jamie Madrox - WS 3:15—4:45 pm
• Acting – Jamie Madrox - WS 7:30—9:00 pm

Dance
• Ballet – River Tam - MTh 7:30—9:00 am
• Jazz – River Tam - TF 7:30—9:00 am
• Tap – River Tam - MTh 9:15—10:45 am
• History of Dance – Felix Unger - TF 9:15—10:45 am
• Ballroom Dance - Phedre no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
• Basic Performing Arts - Dairine Callahan - TF 1:30-3:00 pm

Music
• Basics of Music – Reggie Mantle - TF 11:00 am—12:30 pm
• Music Theory – Felix Unger - WS 11:00 am—12:30 pm
• Piano – Asher Talos - MTh 3:15—4:45 pm
• Guitar – Benton Fraser - TF 3:15—4:45 pm

Speech
• Debate – Lex Luthor - MTh 5:00—6:30 pm
• Rhetoric – Jennifer Walters - WS 5:00—6:30 pm


PHYSICAL EDUCATION/KINESIOLOGY
• Physical Fitness – Wanda Langkowski - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Swimming – Arya Stark - TF 3:15—4:45 pm
• Cardiovascular Conditioning – Bucky Barnes - TF 11:00 am—12:30 pm
• Martial Arts – Rachel Grey - WS 7:30—9:00 am
• Weaponry – Robb Stark - MTh 7:30—9:00 am
• Yoga – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 am
• Surfing – Reggie Mantle - TF 7:30—9:00 am
• Lifeguard Training – Bucky Barnes - WS 7:30—9:00 am
• Gymnastics & Acrobatics – Bucky Barnes - TF 7:30—9:00 am
• Outdoor Survival Skills - Sonya Blade - TF 7:30-9:00 am
• Boxing - James T. Kirk & Felix Unger - TF 7:30-9:00 am
• Women's Self Defense - Peggy Carter - WS 7:30-9:00 am
• Cross-Country Running - Bart Allen - WS 5:00-6:30 pm
• Archery - Cissie King-Jones - WS 7:30-9:00 am
• Jousting - Robb Stark - TF 9:15—10:45 am (maximum of 8 students)


ELECTIVES
• Comparative Religion - Jonas Quinn - MTh 7:30—9:00 pm
• 20th Century Earth Pop Culture - Jamie Madrox - TF 5:00—6:30 pm
• Metallurgy - Wanda Langkowski - MTh 7:30—9:00 pm
• Carpentry - Thor - MTh 7:30—9:00 am
• First Aid - Stephanie Brown - WS 1:30—3:00 pm
• History & Strategies of Chess - Florence Vassey - TF 1:30-3:00 pm
• Meditation - Matt Murdock - TF 7:30-9:00 am

Computer Science
• Introduction to Computers - Tom Tomkins - WS 7:30—9:00 pm
• Introduction to Computer Science I - Tom Tomkins - TF 5:00—6:30 pm
• Advanced Topics in Programming Languages - Tom Tomkins - TF 7:30—9:00 pm
• Computer Game Design - Tom Tomkins - MTh 7:30—9:00 pm

Fashion
• Beginning Sewing – Stephanie Brown - MTh 1:30—3:00 pm

Foods & Nutrition
• Cooking – Bilbo Baggins & Delirium - MTh 1:30—3:00 pm
• Baking – Helen (Saffron) - TF 1:30—3:00 pm
• Baking II – Bilbo Baggins & Felix Unger - TF 3:15—4:45 pm
From:
Anonymous( )Anonymous This account has disabled anonymous posting.
OpenID( )OpenID You can comment on this post while signed in with an account from many other sites, once you have confirmed your email address. Sign in using OpenID.
User
Account name:
Password:
If you don't have an account you can create one now.
Subject:
HTML doesn't work in the subject.

Message:

 
Notice: This account is set to log the IP addresses of everyone who comments.
Links will be displayed as unclickable URLs to help prevent spam.

Profile

island_school: (Default)
Island School

March 2014

S M T W T F S
      1
2345678
9101112131415
16 171819202122
23242526272829
3031     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 27th, 2017 08:44 am
Powered by Dreamwidth Studios