dsneyvoice: (Default)
[personal profile] dsneyvoice posting in [community profile] island_school
Here is the post for students to sign up for classes for the term. As usual, the day and time of each class is listed with the class and it is up to the students to set their own schedules, like with a university course catalog.

Please follow the steps below to sign up for classes. MAKE SURE TO READ AND FOLLOW EACH STEP AS OUTLINED BELOW:

ONE: Comment logged in as the pup taking classes.

TWO: Put the pup's FULL name in the SUBJECT LINE of the comment.

THREE: In the body of the comment, put a LIST of the course titles, in the order they appear below. PLEASE DO NOT GROUP CLASSES BY DAYS. You can c&p the entire line for that specific class, if you want, but all I really need is the title of the course. DO NOT PUT ANY ADDITIONAL INFORMATION IN YOUR COMMENT OTHER THAN THIS, UNLESS YOU HAVE A QUESTION.

I will comment first with my own pups as examples of the two ways your comment can/should look. Feel free to contact me with any questions. Since I am late in getting this up, I'm pushing the start date back a week, so classes start Monday, November 26. NOTE: Anyone who signs up by MONDAY DECEMBER 3 (1 week after the actual start date) will be handwaved as signing up before classes started. After that, it will be up to the individual teacher(s) to approve/disapprove any late adds.


ENGLISH

Journalism
• News Writing - William de Worde - MTh 7:30—9:00 am
• Newspaper Publication - William de Worde - MTh 9:15—10:45 am

Literature
• Introduction to Literature - Lex Luthor - MTh 11:00 am—12:30 pm
• American Literature - Florence Vassey - MTh 1:30—3:00 pm
• English Literature - Anne Shirley - MTh 3:15—4:45 pm
• Classical Mythology - Guy Burgess - MTh 7:30—9:00 pm
• Feminist Literature - Florence Vassey - WS 7:30—9:00 pm

Reading
• Beginning Reading - Anne Shirley - TF 7:30—9:00 am
• Intermediate Reading - Anne Shirley - TF 9:15—10:45 am
• Reasoning and Critical Reading - William de Worde - TF 5:00—6:30 pm
• Speed Reading - Wanda Langkowski - TF 7:30—9:00 pm

Writing
• Beginning Writing - Anne Shirley - TF 11:00 am—12:30 pm
• Fundamentals of Composition - William de Worde - TF 1:30—3:00 pm
• Principles of Composition - MacKenzie McHale - TF 3:15—4:45 pm
• Introduction to Creative Writing - Hank Moody - MTh 5:00—6:30 pm


MATHEMATICS
• Basic Math - Anne Shirley - WS 7:30—9:00 am
• Beginning Algebra - Jess Moore - WS 5:00—6:30 pm
• Intermediate Algebra - Jess Moore - WS 11:00 am—12:30 pm
• Trigonometry - Peter Parker - WS 1:30—3:00 pm
• Pre-Calculus - Samantha Carter - WS 3:15—4:45 pm
• Analytic Geometry & Calculus - Peter Parker - WS 5:00—6:30 pm
• Differential Equations - Peter Parker - WS 7:30—9:00 pm
• Introduction to Cryptography - Jessica Moore - WS 9:15-10:45 am


SCIENCE

Anthropology
• Biological Anthropology - Jonas Quinn - MTh 3:15—4:45 pm
• Cultural Anthropology - Jonas Quinn - MTh 5:00—6:30 pm
• Ethnology - Marie Desmarais - MTh 5:00—6:30 pm (Prereq: Cultural Anthropology)

Astronomy
• Astronomy I: Solar Systems & Planetary Science - Jonas Quinn - MTh 7:30—9:00 pm
• Astronomy II: Galactic Astronomy & Cosmology - Dairine Callahan - TF 7:30—9:00 pm
• Astronomy III: Theoretical Astronomy - James T. Kirk - WS 7:30—9:00 pm

Biology
• General Health - Leonard McCoy - TF 11:00 am-12:30 pm
• General Biology - Peter Parker - MTh 7:30—9:00 am
• General Microbiology - Edward Cullen - MTh 9:15—10:45 am
• Human Anatomy - Wanda Langkowski - TF 9:15—10:45 am
• Genetics - Helen Magnus - MTh 7:30—9:00 pm
• Advanced Genetic Mutation - Charles Xavier - TF 9:15—10:45 am
• Astrobiology - Peter Parker - TF 9:15-10:45 am

Chemistry
• Basics of Chemistry - Peter Parker - MTh 11:00 am—12:30 pm
• General Chemistry - Wanda Langkowski - MTh 1:30—3:00 pm
• Organic Chemistry - Wanda Langkowski - TF 3:15—4:45 pm
• Biochemistry - Wanda Langkowski - TF 5:00—6:30 pm

Engineering
• Mechanical Engineering I - Nikola Tesla - MTh 9:15-10:45 am
• Mechanical Engineering II - Nikola Tesla - MTh 11:00 am-12:30 pm
• Mechanical Engineering III - Nikola Tesla - MTh 3:15—4:45 pm
• Applied Engineering - Tony Stark - MTh 5:00—6:30 pm

Forensics
• Introduction to Forensic Science – Nick Stokes - WS 7:30—9:00 pm

Geology
• Meteorology – Eduardo Saverin - WS 7:30—9:00 am

Marine Science
• Oceanography – Steve McGarrett - WS 9:15—10:45 am
• Marine Biology – Steve McGarrett - WS 11:00 am—12:30 pm

Physics
• Introduction to Physics – Carwood Lipton - TF 3:15—4:45 pm
• General Physics – Wanda Langkowski - WS 5:00—6:30 pm
• Astrophysics – Samantha Carter - TF 7:30—9:00 pm
• Advanced Astrophysics – Samantha Carter - MTh 1:30—3:00 pm
• Introduction to Biophysics – Peter Parker - WS 9:15—10:45 am
• Advanced Particle Physics – Tony Stark - MTh 3:15—4:45 pm
• Quantum Mechanics & Multiverse Theory – James T. Kirk - WS 3:15-4:45 pm


SOCIAL STUDIES

Archaeology
• Archaeology Seminar – Jonas Quinn & Marie Desmarais - MTh 7:30 —9:00 am

History
• Earth History – Tom Irwin - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Disc History – William de Worde - MTh 1:30—3:00 pm
• Greek/Persian/Macedonian History – Lex Luthor - MTh 3:15—4:45 pm
• Ancient Egyptian History – Bill Weasley - MTh 5:00—6:30 pm
• 20th Century European History – Florence Vassey - WS 1:30—3:00 pm
• Medieval History – Kivrin Engle - WS 9:15—10:45 am

Humanities
• Introduction to Humanities – Lex Luthor - TF 9:15—10:45 am

Law
• Introduction to Law – Matt Murdock - TF 7:30—9:00 pm
• History of Law – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 pm

Philosophy
• Introduction to Logic – Nathan Summers - TF 1:30—3:00 pm
• Introduction to Ethics – Nathan Summers - TF 3:15—4:45 pm

Political Science
• Introduction to Political Science – Jamie Madrox - TF 5:00—6:30 pm
• Comparative Politics & Government – Jamie Madrox - WS 5:00—6:30 pm

Psychology
• Introduction to Psychology – Wanda Langkowski - WS 9:15—10:45 am
• Developmental Psychology – Will Zimmerman - WS 11:00 am—12:30 pm
• Social Psychology – Charlie Bartlett - WS 11:00 am—12:30 pm
• Abnormal Behavior – Will Zimmerman - WS 3:15—4:45 pm
• Criminal/Forensic Psychology - Will Zimmerman - MTh 7:30-9:00 pm

Sociology
• Introduction to Sociology – Matt Murdock - WS 1:30—3:00 pm
• Social Problems – Danny Williams - WS 3:15—4:45 pm


FOREIGN LANGUAGE
• Linguistics – Edward Cullen - TF 7:30—9:00 pm
• Arabic – Annie Walker - MTh 9:15—10:45 am
• Chinese – Helen (Saffron) - TF 9:15—10:45 am
• French – Alcuin no Delaunay - WS 9:15—10:45 am
• German – Mathias - TF 11:00 am—12:30 pm
• Greek – Phedre no Delaunay - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Hebrew – Erik Lehnsherr - WS 11:00 am—12:30 pm
• Italian – George Sands - WS 11:00 am—12:30 pm
• Japanese – Felix Unger - TF 1:30—3:00 pm
• Latation (Disc Latin) – William de Worde - WS 7:30—9:00 pm
• Persian – Annie Walker - WS 1:30—3:00 pm
• Polish – Erik Lehnsherr - WS 11:00 am—12:30 pm
• Portuguese – Erik Lehnsherr - WS 7:30—9:00 pm
• Russian – Anatoly Sergievsky & Lex Luthor - TF 11:00 am—12:30 pm
• Sign Language (ASL) – Delirium - WS 3:15—4:45 pm
• Spanish – Marie Desmarais - TF 5:00—6:30 pm
• Welsh – Hal York - WS 5:00—6:30 pm


VISUAL/PERFORMING ARTS

Art
• Introduction to Fine Arts – Felix Unger - WS 9:15—10:45 am
• Introduction to Earth Art – Anthony Blunt - MTh 9:15—10:45 am
• Drawing I – Charlie Jones - MTh 1:30—3:00 pm
• Drawing II – Steve Rogers - MTh 3:15—4:45 pm
• Drawing III – Steve Rogers - MTh 5:00—6:30 pm
• Making Jewelry I – Hiccup - WS 3:15—4:45 pm
• Making Jewelry II – Jack Harkness - WS 5:00—6:30 pm
• Painting I – Charlie Jones - TF 1:30—3:00 pm
• Painting II – Charlie Jones - TF 3:15—4:45 pm
• Painting III – Steve Rogers - TF 5:00—6:30 pm
• Fundamentals of Sculpture – Charlie Jones - WS 1:30—3:00 pm
• Introduction to Architecture – Anthony Blunt - TF 11:00 am—12:30 pm

Communication Arts
• History & Appreciation of Film – Abed Nadir - MTh 7:30—9:00 pm
• Film Production – Jamie Madrox - TF 7:30—9:00 pm
• Cinematography – Jamie Madrox - WS 3:15—4:45 pm
• Acting – Jamie Madrox - WS 7:30—9:00 pm

Dance
• Ballet – River Tam - MTh 7:30—9:00 am
• Jazz – River Tam - TF 7:30—9:00 am
• Tap – River Tam - MTh 9:15—10:45 am
• History of Dance – Felix Unger - TF 9:15—10:45 am
• Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
• Basic Performing Arts - Helena Campbell - TF 1:30-3:00 pm

Music
• Basics of Music – Lew Ashby - TF 11:00 am—12:30 pm
• Music Theory – Donald Scripps - WS 11:00 am—12:30 pm
• Piano – Asher Talos - MTh 3:15—4:45 pm
• Guitar – Lew Ashby - TF 3:15—4:45 pm
• Voice – Lew Ashby - WS 3:15—4:45 pm

Speech
• Communication Fundamentals – Guy Burgess - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Debate – Lex Luthor - MTh 5:00—6:30 pm
• Interpersonal Communication – Guy Burgess - TF 5:00—6:30 pm
• Rhetoric – Guy Burgess - WS 5:00—6:30 pm


PHYSICAL EDUCATION/KINESIOLOGY
• Physical Fitness – Wanda Langkowski - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Swimming – Kon - TF 3:15—4:45 pm
• Cardiovascular Conditioning – Bucky Barnes - TF 11:00 am—12:30 pm
• Martial Arts – Rachel Grey - WS 7:30—9:00 am
• Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
• Yoga – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 am
• Surfing – Logan Echolls - TF 7:30—9:00 am
• Lifeguard Training – Jacob Black - WS 7:30—9:00 am
• Gymnastics & Acrobatics – Bucky Barnes - TF 7:30—9:00 am
• Outdoor Survival Skills - Sonya Blade - TF 7:30-9:00 am
• Boxing - James T. Kirk & Felix Unger - TF 7:30-9:00 am
• Women's Self Defense - Peggy Carter - WS 7:30-9:00 am
• Cross-Country Running - Bart Allen - WS 5:00-6:30 pm
• Archery - Cissie King-Jones - WS 7:30-9:00 am


ELECTIVES
• Comparative Religion - Jonas Quinn - MTh 7:30—9:00 pm
• 20th Century Earth Pop Culture - Kurt Hummel - TF 7:30—9:00 pm
• Metallurgy - Wanda Langkowski - MTh 7:30—9:00 pm
• Carpentry - Edmund Pevensie - MTh 7:30—9:00 am
• First Aid - Kon - WS 1:30—3:00 pm
• History & Strategies of Chess - Florence Vassey - TF 1:30-3:00 pm
• Meditation - Kevin Flynn - TF 7:30-9:00 am

Computer Science
• Introduction to Computers - Sam Flynn - WS 7:30—9:00 pm
• Introduction to Computer Science I - Kevin Flynn - TF 5:00—6:30 pm
• Advanced Topics in Programming Languages - Sam Flynn - TF 7:30—9:00 pm
• Computer Game Design - Kevin Flynn - MTh 7:30—9:00 pm

Fashion
• Beginning Sewing – Kurt Hummel - MTh 1:30—3:00 pm
• Intermediate Sewing – Kurt Hummel - MTh 3:15—4:45 pm
• Advanced Sewing – Kurt Hummel - MTh 5:00—6:30 pm
• Embroidery – Emily Merchant - WS 1:30—3:00 pm

Foods & Nutrition
• Cooking – Bilbo Baggins & Delirium - MTh 1:30—3:00 pm
• Baking – Helen (Saffron) - TF 1:30—3:00 pm
• Baking II – Bilbo Baggins & Felix Unger - TF 3:15—4:45 pm
Page 1 of 4 << [1] [2] [3] [4] >>

Zuko

Date: 2012-11-17 02:48 am (UTC)
irisewiththesun: (With the Firebending Master)
From: [personal profile] irisewiththesun
Cardiovascular Conditioning

Henry Durham

Date: 2012-11-17 02:51 am (UTC)
whatiwant: (medic)
From: [personal profile] whatiwant
General Biology - Peter Parker - MTh 7:30—9:00 am
Human Anatomy - Wanda Langkowski - TF 9:15—10:45 am
General Chemistry - Wanda Langkowski - MTh 1:30—3:00 pm
General Physics – Wanda Langkowski - WS 5:00—6:30 pm

Bart Allen

Date: 2012-11-17 03:47 am (UTC)
slowspeedster: (Angsty Teen Titans)
From: [personal profile] slowspeedster
20th Century Earth Pop Culture - Kurt Hummel - TF 7:30—9:00 pm
Meditation - Kevin Flynn - TF 7:30-9:00 am
Edited Date: 2012-11-20 09:20 pm (UTC)

Billy Kaplan

Date: 2012-11-17 04:28 am (UTC)
halfscarlet: (Default)
From: [personal profile] halfscarlet
Fundamentals of Composition - William de Worde - TF 1:30—3:00 pm
General Biology - Peter Parker - MTh 7:30—9:00 am
Introduction to Ethics – Nathan Summers - TF 3:15—4:45 pm
Hebrew – Erik Lehnsherr - WS 11:00 am—12:30 pm
Women's Self Defense - Peggy Carter - WS 7:30-9:00 am
Edited Date: 2012-11-19 12:29 am (UTC)

Dave Karofsky

Date: 2012-11-17 04:38 am (UTC)
reformingfury: (Default)
From: [personal profile] reformingfury
Voice – Lew Ashby - WS 3:15—4:45 pm
Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
Mechanical Engineering II - Nikola Tesla - MTh 11:00 am-12:30 pm
Introduction to Biophysics – Peter Parker - WS 9:15—10:45 am
Polish – Erik Lehnsherr - WS 11:00 am—12:30 pm
Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am

Merida

Date: 2012-11-17 04:43 am (UTC)
followsthewisps: (Default)
From: [personal profile] followsthewisps
Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
Archery - Cissie King-Jones - WS 7:30-9:00 am
Beginning Sewing – Kurt Hummel - MTh 1:30—3:00 pm
20th Century Earth Pop Culture - Kurt Hummel - TF 7:30—9:00 pm
Social Problems – Danny Williams - WS 3:15—4:45 pm

Cassandra Cain

Date: 2012-11-17 03:26 pm (UTC)
kinesicist: (Default)
From: [personal profile] kinesicist
Beginning Reading - Anne Shirley - TF 7:30—9:00 am
Beginning Writing - Anne Shirley - TF 11:00 am—12:30 pm

Ray Vecchio

Date: 2012-11-17 09:17 pm (UTC)
speakscanadian: (Default)
From: [personal profile] speakscanadian
Cardiovascular Conditioning – Bucky Barnes - TF 11:00 am—12:30 pm
Martial Arts – Rachel Grey - WS 7:30—9:00 am
Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am

Danica Talos

Date: 2012-11-17 09:20 pm (UTC)
vvdanicavv: (Default)
From: [personal profile] vvdanicavv

Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
Boxing - James T. Kirk & Felix Unger - TF 7:30-9:00 am
Archery - Cissie King-Jones - WS 7:30-9:00 am

Hank Moody

Date: 2012-11-17 09:21 pm (UTC)
motherfuckaa: (Default)
From: [personal profile] motherfuckaa
Yoga – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 am
Surfing – Logan Echolls - TF 7:30—9:00 am

Stuart Dakin

Date: 2012-11-18 04:20 am (UTC)
thesubjunctive: (Default)
From: [personal profile] thesubjunctive
Classical mythology
Earth history
20th century european history
Medieval history
Introduction to earth art
Rhetoric

Coraline Jones

Date: 2012-11-18 06:23 pm (UTC)
curiously_cora: (Default)
From: [personal profile] curiously_cora
Differential Equations - Peter Parker - WS 7:30—9:00 pm
General Health - Leonard McCoy - TF 11:00 am-12:30 pm
Human Anatomy - Wanda Langkowski - TF 9:15—10:45 am
Genetics - Helen Magnus - MTh 7:30—9:00 pm
Organic Chemistry - Wanda Langkowski - TF 3:15—4:45 pm
Painting III – Steve Rogers - TF 5:00—6:30 pm
Gymnastics & Acrobatics – Bucky Barnes - TF 7:30—9:00 am
Cross-Country Running - Bart Allen - WS 5:00-6:30 pm

Cissie King-Jones

Date: 2012-11-18 11:44 pm (UTC)
arrowette: (Default)
From: [personal profile] arrowette
Cardiovascular Conditioning – Bucky Barnes - TF 11:00 am—12:30 pm
Human Anatomy - Wanda Langkowski - TF 9:15—10:45 am
Biological Anthropology - Jonas Quinn - MTh 3:15—4:45 pm
20th Century Earth Pop Culture - Kurt Hummel - TF 7:30—9:00 pm
Edited Date: 2012-11-29 11:46 pm (UTC)

JOHN MITCHELL

Date: 2012-11-19 12:03 am (UTC)
chasinghumanity: (Default)
From: [personal profile] chasinghumanity
• History & Appreciation of Film – Abed Nadir - MTh 7:30—9:00 pm
• Baking – Helen (Saffron) - TF 1:30—3:00 pm

MAXXIE OLIVER

Date: 2012-11-19 12:14 am (UTC)
just_dance_it: (Default)
From: [personal profile] just_dance_it
• Drawing III – Steve Rogers - MTh 5:00—6:30 pm
• Introduction to Architecture – Anthony Blunt - TF 11:00 am—12:30 pm
(Will end up skipping this class a lot after the second week or so)
• Acting – Jamie Madrox - WS 7:30—9:00 pm
• Tap – River Tam - MTh 9:15—10:45 am
• Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
• Basic Performing Arts - Helena Campbell - TF 1:30-3:00 pm
• Voice – Lew Ashby - WS 3:15—4:45 pm
• Women's Self Defense - Peggy Carter - WS 7:30-9:00 am
• First Aid - Kon - WS 1:30—3:00 pm

HARRY POTTER

Date: 2012-11-19 12:18 am (UTC)
theboywholived: (Default)
From: [personal profile] theboywholived
• Mechanical Engineering I - Nikola Tesla - MTh 9:15-10:45 am
• Making Jewelry II – Jack Harkness - WS 5:00—6:30 pm
• Boxing - James T. Kirk & Felix Unger - TF 7:30-9:00 am

Re: HARRY POTTER

Date: 2012-11-21 08:35 pm (UTC)
thedevamper: (Default)
From: [personal profile] thedevamper
Quick question from TESLA:
Harry took Mechanical Engineering I last term, did he want to take Mechanical Engineering II this term or did he want more time on Mechanical Engineering I.
Nikola is v. excited about his students (somweheredeepdown)

Re: HARRY POTTER

From: [personal profile] theboywholived - Date: 2012-11-21 09:23 pm (UTC) - Expand

Re: HARRY POTTER

From: [personal profile] thedevamper - Date: 2012-11-21 09:25 pm (UTC) - Expand

JANET VAN DYNE

Date: 2012-11-19 12:29 am (UTC)
the_wasp: (Default)
From: [personal profile] the_wasp
• Advanced Genetic Mutation - Charles Xavier - TF 9:15—10:45 am
• Making Jewelry I – Hiccup - WS 3:15—4:45 pm
• Cardiovascular Conditioning – Bucky Barnes - TF 11:00 am—12:30 pm
• Surfing – Logan Echolls - TF 7:30—9:00 am
• Gymnastics & Acrobatics – Bucky Barnes - TF 7:30—9:00 am
• Women's Self Defense - Peggy Carter - WS 7:30-9:00 am
• Beginning Sewing – Kurt Hummel - MTh 1:30—3:00 pm

Wanda Langkowski

Date: 2012-11-19 01:40 am (UTC)
soulthatwanders: (Default)
From: [personal profile] soulthatwanders
Martial Arts – Rachel Grey - WS 7:30—9:00 am
Yoga – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 am
Meditation - Kevin Flynn - TF 7:30-9:00 am

Felix Unger

Date: 2012-11-19 02:48 am (UTC)
oscaroscaroscar: (Default)
From: [personal profile] oscaroscaroscar
Reasoning and Critical Reading - William de Worde - TF 5:00—6:30 pm
Astronomy I: Solar Systems & Planetary Science - Jonas Quinn - MTh 7:30—9:00 pm
Applied Engineering - Tony Stark - MTh 5:00—6:30 pm
Meteorology – Eduardo Saverin - WS 7:30—9:00 am
Greek/Persian/Macedonian History – Lex Luthor - MTh 3:15—4:45 pm
Comparative Politics & Government – Jamie Madrox - WS 5:00—6:30 pm
Introduction to Sociology – Matt Murdock - WS 1:30—3:00 pm
Social Problems – Danny Williams - WS 3:15—4:45 pm
Greek – Phedre no Delaunay - MTh 11:00 am—12:30 pm
Italian – George Sands - WS 11:00 am—12:30 pm
Latation (Disc Latin) – William de Worde - WS 7:30—9:00 pm
Drawing I – Charlie Jones - MTh 1:30—3:00 pm
Ballet – River Tam - MTh 7:30—9:00 am
Tap – River Tam - MTh 9:15—10:45 am
Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
Cardiovascular Conditioning – Bucky Barnes - TF 11:00 am—12:30 pm

Madelyne Pryor

Date: 2012-11-19 02:58 am (UTC)
awomanscornd: (Default)
From: [personal profile] awomanscornd
Drawing III – Steve Rogers - MTh 5:00—6:30 pm
Painting I – Charlie Jones - TF 1:30—3:00 pm

Date: 2012-11-19 03:26 am (UTC)
thewarbler: (Default)
From: [personal profile] thewarbler
American Literature - Florence Vassey - MTh 1:30—3:00 pm
Trigonometry - Peter Parker - WS 1:30—3:00 pm
Developmental Psychology – Will Zimmerman - WS 11:00 am—12:30 pm
History & Appreciation of Film – Abed Nadir - MTh 7:30—9:00 pm
Acting – Jamie Maddrox - WS 7:30—9:00 pm
Jazz – River Tam - TF 7:30—9:00 am
Voice – Lew Ashby - WS 3:15—4:45 pm
20th Century Earth Pop Culture - Kurt Hummel - TF 7:30—9:00 pm
Baking – Helen (Saffron) - TF 1:30—3:00 pm

Reggie Mantle

Date: 2012-11-19 04:36 am (UTC)
mantlethemagnificent: (Default)
From: [personal profile] mantlethemagnificent
News Writing - William de Worde - MTh 7:30—9:00 am
Newspaper Publication - William de Worde - MTh 9:15—10:45 am
Applied Engineering - Tony Stark - MTh 5:00—6:30 pm
Acting – Jamie Madrox - WS 7:30—9:00 pm
Boxing - James T. Kirk & Felix Unger - TF 7:30-9:00 am
Archery - Cissie King-Jones - WS 7:30-9:00 am

Date: 2012-11-19 06:43 pm (UTC)
flora_segunda: (Default)
From: [personal profile] flora_segunda
(Note: signed in as Nyana Romney)

Earth History – Tom Irwin - MTh 11:00 am—12:30 pm
Introduction to Computers - Sam Flynn - WS 7:30—9:00 pm
Introduction to Computer Science I - Kevin Flynn - TF 5:00—6:30 pm
Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
Edited Date: 2012-11-19 06:51 pm (UTC)

Date: 2012-11-19 06:52 pm (UTC)
percy_jackson: (Default)
From: [personal profile] percy_jackson
Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
Marine Biology – Steve McGarrett - WS 11:00 am—12:30 pm
Swimming – Kon - TF 3:15—4:45 pm
Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
Archery - Cissie King-Jones - WS 7:30-9:00 am
Cooking – Bilbo Baggins & Delirium - MTh 1:30—3:00 pm

Donald Scripps

Date: 2012-11-19 07:52 pm (UTC)
turnedtoproust: (not good point sir true: by ?)
From: [personal profile] turnedtoproust
News Writing - William de Worde - MTh 7:30—9:00 am
Medieval History – Kivrin Engle - WS 9:15—10:45 am
Comparative Politics & Government – Jamie Madrox - WS 5:00—6:30 pm
Page 1 of 4 << [1] [2] [3] [4] >>
Page generated Jul. 27th, 2017 08:31 am
Powered by Dreamwidth Studios