dsneyvoice: (Default)
[personal profile] dsneyvoice posting in [community profile] island_school
Here is the post for students to sign up for classes for the term. As with last term, the day and time of each class is listed with the class and it is up to the students to set their own schedules, like with a university course catalog.

Please follow the steps below to sign up for classes. MAKE SURE TO READ AND FOLLOW EACH STEP AS OUTLINED BELOW:

ONE: Comment logged in as the pup taking classes.

TWO: Put the pup's FULL name in the SUBJECT LINE of the comment.

THREE: In the body of the comment, put a LIST of the course titles, in the order they appear below. PLEASE DO NOT GROUP CLASSES BY DAYS. You can c&p the entire line for that specific class, if you want, but all I really need is the title of the course. DO NOT PUT ANY ADDITIONAL INFORMATION IN YOUR COMMENT OTHER THAN THIS, UNLESS YOU HAVE A QUESTION.

I will comment first with my own pups as examples of the two ways your comment should look. Feel free to contact me with any questions. Classes start Monday, May 14. NOTE: Anyone who signs up by MONDAY MAY 21 will be handwaved as signing up before classes started. After that, it will be up to the individual teacher(s) to approve/disapprove any late adds.


ENGLISH

Journalism
• News Writing - William de Worde - MTh 7:30—9:00 am
• Newspaper Publication - William de Worde - MTh 9:15—10:45 am

Literature
• Introduction to Literature - Lex Luthor - MTh 11:00 am—12:30 pm
• American Literature - Richard Castle - MTh 1:30—3:00 pm
• English Literature - Anne Shirley - MTh 3:15—4:45 pm
• Classical Mythology - Guy Burgess & Daniel Jackson - MTh 7:30—9:00 pm
• Feminist Literature - Florence Vassey - WS 7:30—9:00 pm

Reading
• Beginning Reading - Anne Shirley - TF 7:30—9:00 am
• Intermediate Reading - Anne Shirley - TF 9:15—10:45 am
• Reasoning and Critical Reading - William de Worde - TF 5:00—6:30 pm
• Speed Reading - Wanda Langkowski - TF 7:30—9:00 pm

Writing
• Beginning Writing - Anne Shirley - TF 11:00 am—12:30 pm
• Fundamentals of Composition - William de Worde - TF 1:30—3:00 pm
• Principles of Composition - Richard Castle - TF 3:15—4:45 pm
• Introduction to Creative Writing - Hank Moody - MTh 5:00—6:30 pm


MATHEMATICS
• Basic Math - Anne Shirley - WS 7:30—9:00 am
• Beginning Algebra - Jess Moore - WS 5:00—6:30 pm
• Intermediate Algebra - Jess Moore - WS 11:00 am—12:30 pm
• Trigonometry - Peter Parker - WS 1:30—3:00 pm
• Pre-Calculus - Samantha Carter - WS 3:15—4:45 pm
• Analytic Geometry & Calculus - Peter Parker - WS 5:00—6:30 pm
• Differential Equations - Peter Parker - WS 7:30—9:00 pm
• Introduction to Cryptography - Jessica Moore - WS 9:15-10:45 am
• Introduction to Probability Theory - Hermione Granger - MTh 11:00 am -12:30 pm
• Advanced Probability Theory - Hermione Granger - MTh 1:30-3:00 pm


SCIENCE

Anthropology
• Biological Anthropology - Jonas Quinn - MTh 3:15—4:45 pm
• Cultural Anthropology - Daniel Jackson & Jonas Quinn - MTh 5:00—6:30 pm
• Ethnology - Marie Desmarais - MTh 5:00—6:30 pm (Prereq: Cultural Anthropology)

Astronomy
• Astronomy I: Solar Systems & Planetary Science - Jane Foster - MTh 7:30—9:00 pm
• Astronomy II: Galactic Astronomy & Cosmology - Jane Foster - TF 7:30—9:00 pm
• Astronomy III: Theoretical Astronomy - Jane Foster - WS 7:30—9:00 pm

Biology
• General Health - Meredith Grey - TF 11:00 am-12:30 pm
• General Biology - Peter Parker - MTh 7:30—9:00 am
• General Microbiology - Walter Bishop - MTh 9:15—10:45 am
• Human Anatomy - Meredith Grey - TF 9:15—10:45 am
• Genetics - Helen Magnus - MTh 7:30—9:00 pm
• Advanced Genetic Mutation - Charles Xavier - TF 9:15—10:45 am
• Astrobiology - Peter Parker - TF 9:15-10:45 am

Chemistry
• Basics of Chemistry - Peter Parker - MTh 11:00 am—12:30 pm
• General Chemistry - Wanda Langkowski - MTh 1:30—3:00 pm
• Organic Chemistry - Wanda Langkowski - TF 3:15—4:45 pm
• Biochemistry - Wanda Langkowski - TF 5:00—6:30 pm

Engineering
• Mechanical Engineering I - Nikola Tesla - MTh 9:15-10:45 am
• Mechanical Engineering II - Nikola Tesla - MTh 11:00 am-12:30 pm
• Applied Engineering - Tony Stark - MTh 5:00—6:30 pm

Forensics
• Introduction to Forensic Science – Nick Stokes - WS 7:30—9:00 pm

Geology
• Meteorology – Eduardo Saverin - WS 7:30—9:00 am

Marine Science
• Oceanography – Steve McGarrett - WS 9:15—10:45 am
• Marine Biology – Steve McGarrett - WS 11:00 am—12:30 pm

Physics
• Introduction to Physics – The Doctor - WS 1:30—3:00 pm
• General Physics – Wanda Langkowski - WS 5:00—6:30 pm
• Astrophysics – Samantha Carter - TF 7:30—9:00 pm
• Advanced Astrophysics – Samantha Carter - MTh 1:30—3:00 pm
• Introduction to Biophysics – Peter Parker - WS 9:15—10:45 am
• Advanced Particle Physics – Tony Stark - MTh 3:15—4:45 pm
• Quantum Mechanics & Multiverse Theory – Walter Bishop - WS 7:30—9:00 pm


SOCIAL STUDIES

Archaeology
• Archaeology Seminar – Daniel Jackson - MTh 7:30 —9:00 am

History
• Earth History – The Doctor - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Disc History – William de Worde - MTh 1:30—3:00 pm
• Greek/Persian/Macedonian History – Lex Luthor - MTh 3:15—4:45 pm
• Ancient Egyptian History – Bill Weasley - MTh 5:00—6:30 pm
• 20th Century European History – Florence Vassey - WS 1:30—3:00 pm

Humanities
• Introduction to Humanities – Lex Luthor - TF 9:15—10:45 am

Law
• Introduction to Law – Matt Murdock - TF 7:30—9:00 pm
• History of Law – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 pm

Philosophy
• Introduction to Logic – Pepper Potts - TF 1:30—3:00 pm
• Introduction to Ethics – Pepper Potts - TF 3:15—4:45 pm

Political Science
• Introduction to Political Science – Jamie Madrox - TF 5:00—6:30 pm
• Comparative Politics & Government – Jamie Madrox - WS 5:00—6:30 pm

Psychology
• Introduction to Psychology – Wanda Langkowski - WS 9:15—10:45 am
• Developmental Psychology – Will Zimmerman - WS 11:00 am—12:30 pm
• Social Psychology – Robert Chase - WS 11:00 am—12:30 pm
• Abnormal Behavior – Will Zimmerman - WS 3:15—4:45 pm
• Criminal/Forensic Psychology - Will Zimmerman - MTh 7:30-9:00 pm

Sociology
• Introduction to Sociology – Matt Murdock - WS 1:30—3:00 pm
• Social Problems – Danny Williams - WS 3:15—4:45 pm


FOREIGN LANGUAGE
• Linguistics – Daniel Jackson - TF 7:30—9:00 pm
• Arabic – Annie Walker - MTh 9:15—10:45 am
• Chinese – Daniel Jackson - TF 9:15—10:45 am
• French – Alcuin no Delaunay - WS 9:15—10:45 am
• German – Lisbeth Salander - TF 11:00 am—12:30 pm
• Greek – Helen Magnus - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Hebrew – Erik Lehnsherr - WS 11:00 am—12:30 pm
• Italian – George Sands - WS 11:00 am—12:30 pm
• Japanese – Felix Unger - TF 1:30—3:00 pm
• Latation (Disc Latin) – William de Worde - WS 7:30—9:00 pm
• Persian – Annie Walker - WS 1:30—3:00 pm
• Polish – Erik Lehnsherr - WS 11:00 am—12:30 pm
• Portuguese – Erik Lehnsherr - WS 7:30—9:00 pm
• Russian – Anatoly Sergievsky & Lex Luthor - TF 11:00 am—12:30 pm
• Sign Language (ASL) – Delirium - WS 3:15—4:45 pm
• Spanish – Daniel Jackson - TF 5:00—6:30 pm
• Welsh – Daniel Jackson - WS 5:00—6:30 pm


VISUAL/PERFORMING ARTS

Art
• Introduction to Fine Arts – Felix Unger - WS 9:15—10:45 am
• Introduction to Earth Art – Anthony Blunt - MTh 9:15—10:45 am
• Drawing I – Charlie Jones - MTh 1:30—3:00 pm
• Drawing II – Steve Rogers - MTh 3:15—4:45 pm
• Drawing III – Steve Rogers - MTh 5:00—6:30 pm
• Making Jewelry I – Shari Cooper - WS 3:15—4:45 pm
• Making Jewelry II – Jack Harkness - WS 5:00—6:30 pm
• Painting I – Charlie Jones - TF 1:30—3:00 pm
• Painting II – Charlie Jones - TF 3:15—4:45 pm
• Painting III – Steve Rogers - TF 5:00—6:30 pm
• Fundamentals of Sculpture – Charlie Jones - WS 1:30—3:00 pm
• Flower Arranging – Luce - WS 7:30—9:00 am
• Introduction to Architecture – Anthony Blunt - TF 11:00 am—12:30 pm

Communication Arts
• History & Appreciation of Film – Abed Nadir - MTh 7:30—9:00 pm
• Film Production – Jamie Madrox - TF 7:30—9:00 pm
• Cinematography – Jamie Madrox - WS 3:15—4:45 pm
• Acting – Jamie Madrox - WS 7:30—9:00 pm

Dance
• Ballet – River Tam - MTh 7:30—9:00 am
• Jazz – River Tam - TF 7:30—9:00 am
• Tap – River Tam - MTh 9:15—10:45 am
• History of Dance – Felix Unger - TF 9:15—10:45 am
• Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
• Basic Performing Arts - Helena Campbell - TF 1:30-3:00 pm

Music
• Basics of Music – Lew Ashby - TF 11:00 am—12:30 pm
• Music Theory – Donald Scripps - WS 11:00 am—12:30 pm
• Piano – Asher Talos - MTh 3:15—4:45 pm
• Guitar – Lew Ashby - TF 3:15—4:45 pm
• Voice – Lew Ashby - WS 3:15—4:45 pm

Speech
• Communication Fundamentals – Guy Burgess - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Debate – Lex Luthor - MTh 5:00—6:30 pm
• Interpersonal Communication – Guy Burgess - TF 5:00—6:30 pm
• Rhetoric – Guy Burgess - WS 5:00—6:30 pm


PHYSICAL EDUCATION/KINESIOLOGY
• Physical Fitness – Wanda Langkowski - MTh 11:00 am—12:30 pm
• Swimming – Kon - TF 3:15—4:45 pm
• Cardiovascular Conditioning – Bucky Barnes - TF 11:00 am—12:30 pm
• Martial Arts – Zell Dincht & Rachel Grey - WS 7:30—9:00 am
• Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
• Yoga – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 am
• Surfing – Logan Echolls - TF 7:30—9:00 am
• Lifeguard Training – Jacob Black - WS 7:30—9:00 am
• Gymnastics & Acrobatics – Bucky Barnes - TF 7:30—9:00 am
• Outdoor Survival Skills - Sonya Blade - TF 7:30-9:00 am
• Boxing - Lisbeth Salander - TF 7:30-9:00 am
• Women's Self Defense - Peggy Carter - WS 7:30-9:00 am
• Cross-Country Running - Bart Allen - WS 5:00-6:30 pm
• Archery - Helena Bertinelli - WS 7:30-9:00 am


ELECTIVES
• Comparative Religion - Jonas Quinn - MTh 7:30—9:00 pm
• 20th Century Earth Pop Culture - The Doctor - TF 7:30—9:00 pm
• Metallurgy - Wanda Langkowski - MTh 7:30—9:00 pm
• Carpentry - Jason Stackhouse - MTh 7:30—9:00 am
• First Aid - Meredith Grey - WS 1:30—3:00 pm
• History & Strategies of Chess - Florence Vassey - TF 1:30-3:00 pm
• Meditation - Kevin Flynn - TF 7:30-9:00 am

Computer Science
• Introduction to Computers - Sam Flynn - WS 7:30—9:00 pm
• Introduction to Computer Science I - Mark Zuckerberg - TF 5:00—6:30 pm
• Advanced Topics in Programming Languages - Mark Zuckerberg - TF 7:30—9:00 pm
• Computer Game Design - Kevin Flynn - MTh 7:30—9:00 pm

Fashion
• Beginning Sewing – Emily Merchant - MTh 1:30—3:00 pm
• Intermediate Sewing – Emily Merchant - MTh 3:15—4:45 pm
• Advanced Sewing – Kurt Hummel - MTh 5:00—6:30 pm
• Embroidery – Emily Merchant - WS 1:30—3:00 pm

Foods & Nutrition
• Cooking – Bilbo Baggins & Delirium - MTh 1:30—3:00 pm
• Baking – Shari Cooper - TF 1:30—3:00 pm
• Baking II – Shari Cooper - TF 3:15—4:45 pm
Page 1 of 6 << [1] [2] [3] [4] [5] [6] >>

Alexis Castle

Date: 2012-05-08 08:13 pm (UTC)
turnedoutfine: (Default)
From: [personal profile] turnedoutfine
American Literature - Richard Castle - MTh 1:30—3:00 pm
Astronomy I - Jane Foster - MTh 7:30—9:00 pm
Earth History – The Doctor - MTh 11:00 am—12:30 pm
French – Alcuin no Delaunay - WS 9:15—10:45 am
German – Lisbeth Salander - TF 11:00 am—12:30 pm
Women's Self Defense - Peggy Carter - WS 7:30-9:00 am
First Aid - Meredith Grey - WS 1:30—3:00 pm
Baking II – Shari Cooper - TF 3:15—4:45 pm

Zuko

Date: 2012-05-08 08:15 pm (UTC)
irisewiththesun: (Default)
From: [personal profile] irisewiththesun
Reasoning and Critical Reading
Cardiovascular Conditioning

Imriel no Montreve de la Courcel

Date: 2012-05-08 08:17 pm (UTC)
trytobegood: (Default)
From: [personal profile] trytobegood
German – Lisbeth Salander - TF 11:00 am—12:30 pm
Hebrew – Erik Lehnsherr - WS 11:00 am—12:30 pm

Neal Caffrey

Date: 2012-05-08 08:50 pm (UTC)
notgoingtorun: (Default)
From: [personal profile] notgoingtorun
Arabic – Annie Walker - MTh 9:15—10:45 am
Drawing I – Charlie Jones - MTh 1:30—3:00 pm
Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
Introduction to Cryptography - Jessica Moore - WS 9:15-10:45 am

Date: 2012-05-08 08:53 pm (UTC)
alchemy: Raja (Default)
From: [personal profile] alchemy
Could you possibly include the description of Jane's astronomy classes on here so that folks know what's on offer? They aren't necessarily classes you have to take in order.

Astronomy I: Solar systems and planetary science (Previously General Astronomy)
Astronomy II: Galactic astronomy and cosmology
Astronomy III: Theoretical astronomy

Thanks!

Seifer Almasy

Date: 2012-05-08 09:21 pm (UTC)
noblerworld: (Default)
From: [personal profile] noblerworld
Ballet – River Tam - MTh 7:30—9:00 am
Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
Physical Fitness – Wanda Langkowski - MTh 11:00 am—12:30 pm
Cardiovascular Conditioning – Bucky Barnes - TF 11:00 am—12:30 pm
Cross-Country Running - Bart Allen - WS 5:00-6:30 pm
Cooking – Bilbo Baggins & Delirium - MTh 1:30—3:00 pm
Baking – Shari Cooper - TF 1:30—3:00 pm

Date: 2012-05-08 10:21 pm (UTC)
lonewolflives: ([teen] Your mom!)
From: [personal profile] lonewolflives
...did you lose a bet?

(no subject)

From: [personal profile] spirited_hero - Date: 2012-05-09 01:53 am (UTC) - Expand

Cissie King-Jones

Date: 2012-05-08 09:34 pm (UTC)
arrowette: (Default)
From: [personal profile] arrowette
Astronomy I - Jane Foster - MTh 7:30—9:00 pm
Cardiovascular Conditioning – Bucky Barnes - TF 11:00 am—12:30 pm
Feminist Literature - Florence Vassey - WS 7:30—9:00 pm
Intermediate Algebra - Jess Moore - WS 11:00 am—12:30 pm
Archaeology Seminar – Daniel Jackson - MTh 7:30 —9:00 am

Starfire

Date: 2012-05-08 09:38 pm (UTC)
staroftamaran: (Default)
From: [personal profile] staroftamaran
Introduction to Creative Writing - Hank Moody - MTh 5:00—6:30 pm
Astronomy I - Jane Foster - MTh 7:30—9:00 pm
Physical Fitness – Wanda Langkowski - MTh 11:00 am—12:30 pm
Women's Self Defense - Peggy Carter - WS 7:30-9:00 am

Leah Clearwater

Date: 2012-05-08 09:41 pm (UTC)
genetic_deadend: (Pretty hair tuck)
From: [personal profile] genetic_deadend
Acting – Jamie Madrox - WS 7:30—9:00 pm
Jazz – River Tam - TF 7:30—9:00 am
Debate – Lex Luthor - MTh 5:00—6:30 pm
Yoga – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 am
Archery - Helena Bertinelli - WS 7:30-9:00 am

((edited to add Debate class))
Edited Date: 2012-05-11 11:55 am (UTC)

Coraline Jones

Date: 2012-05-08 09:45 pm (UTC)
curiously_cora: ([Teen]Giggle)
From: [personal profile] curiously_cora
American Literature - Richard Castle - MTh 1:30—3:00 pm
Analytic Geometry & Calculus - Peter Parker - WS 5:00—6:30 pm
General Health - Meredith Grey - TF 11:00 am-12:30 pm
Human Anatomy - Meredith Grey - TF 9:15—10:45 am
Earth History – The Doctor - MTh 11:00 am—12:30 pm
Arabic – Annie Walker - MTh 9:15—10:45 am
Drawing III – Steve Rogers - MTh 5:00—6:30 pm
Painting III – Steve Rogers - TF 5:00—6:30 pm
Martial Arts – Zell Dincht & Rachel Grey - WS 7:30—9:00 am
Weaponry – Robb Stark & Bill Weasley - MTh 7:30—9:00 am
Gymnastics & Acrobatics – Bucky Barnes - TF 7:30—9:00 am
First Aid - Meredith Grey - WS 1:30—3:00 pm

Erik Lehnsherr

Date: 2012-05-08 09:59 pm (UTC)
markedformore: (man likes hats: by causticammo)
From: [personal profile] markedformore
Japanese – Felix Unger - TF 1:30—3:00 pm
Russian – Anatoly Sergievsky & Lex Luthor - TF 11:00 am—12:30 pm
Metallurgy - Wanda Langkowski - MTh 7:30—9:00 pm
Mechanical Engineering I - Nikola Tesla - MTh 9:15-10:45 am

Donald Scripps

Date: 2012-05-08 10:05 pm (UTC)
turnedtoproust: (history boys: by snowchimes)
From: [personal profile] turnedtoproust
Newspaper Publication - William de Worde - MTh 9:15—10:45 am
Feminist Literature - Florence Vassey - WS 7:30—9:00 pm
History of Law – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 pm
Cinematography – Jamie Madrox - WS 3:15—4:45 pm
History of Dance – Felix Unger - TF 9:15—10:45 am

Kate Freelander

Date: 2012-05-08 10:52 pm (UTC)
girlsolo: (library dork - bookshelf)
From: [personal profile] girlsolo
• Sign Language (ASL) – Delirium - WS 3:15—4:45 pm
• Lifeguard Training – Jacob Black - WS 7:30—9:00 am
• First Aid - Meredith Grey - WS 1:30—3:00 pm
• Intermediate Sewing – Emily Merchant - MTh 3:15—4:45 pm
• Cooking – Bilbo Baggins & Delirium - MTh 1:30—3:00 pm

Lilo Pelekai

Date: 2012-05-08 10:52 pm (UTC)
ikipelekai: (Study)
From: [personal profile] ikipelekai
Beginning Reading - Anne Shirley - TF 7:30—9:00 am
Beginning Writing - Anne Shirley - TF 11:00 am—12:30 pm
Basic Math - Anne Shirley - WS 7:30—9:00 am
Sign Language (ASL) – Delirium - WS 3:15—4:45 pm
Ballet – River Tam - MTh 7:30—9:00 am

Joan Campbell

Date: 2012-05-08 10:55 pm (UTC)
lysistrategic: (thinking in office)
From: [personal profile] lysistrategic
• Drawing I – Charlie Jones - MTh 1:30—3:00 pm
• Painting I – Charlie Jones - TF 1:30—3:00 pm
• Yoga – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 am
• Meditation - Kevin Flynn - TF 7:30-9:00 am

Matt Anderson

Date: 2012-05-08 10:57 pm (UTC)
foralloursakes: (listening and watching)
From: [personal profile] foralloursakes
• Advanced Astrophysics – Samantha Carter - MTh 1:30—3:00 pm
• General Microbiology - Walter Bishop - MTh 9:15—10:45 am
• Marine Biology – Steve McGarrett - WS 11:00 am—12:30 pm
• Quantum Mechanics & Multiverse Theory – Walter Bishop - WS 7:30—9:00 pm
• History & Appreciation of Film – Abed Nadir - MTh 7:30—9:00 pm
• 20th Century Earth Pop Culture - The Doctor - TF 7:30—9:00 pm
Edited (Edited to add Advanced Astrophysic) Date: 2012-05-09 05:38 pm (UTC)

Emily Merchant

Date: 2012-05-08 11:02 pm (UTC)
ladyanomaly: (Profile)
From: [personal profile] ladyanomaly
Arabic – Annie Walker - MTh 9:15—10:45 am
History & Appreciation of Film – Abed Nadir - MTh 7:30—9:00 pm
Archery - Helena Bertinelli - WS 7:30-9:00 am
20th Century Earth Pop Culture - The Doctor - TF 7:30—9:00 pm

CORRECTION

Date: 2012-05-08 11:36 pm (UTC)
offtheceiling: (Default)
From: [personal profile] offtheceiling
• Jess Moore - Ianto Jones - WS 9:15—10:45 am
should read (I believe)
• Introduction to Algebra - Jess Moore - WS 9:15—10:45 am

(no subject)

From: [personal profile] offtheceiling - Date: 2012-05-09 12:44 am (UTC) - Expand

Kate Gregson

Date: 2012-05-09 12:52 am (UTC)
everyone_takes: (all dressed up)
From: [personal profile] everyone_takes
Introduction to Political Science – Jamie Madrox - TF 5:00—6:30 pm
Criminal/Forensic Psychology - Will Zimmerman - MTh 7:30-9:00 pm
Introduction to Sociology – Matt Murdock - WS 1:30—3:00 pm
Social Problems – Danny Williams - WS 3:15—4:45 pm

Severus Snape

Date: 2012-05-09 01:54 am (UTC)
useabezoar: (Default)
From: [personal profile] useabezoar
General Chemistry - Wanda Langkowski - MTh 1:30—3:00 pm
Mechanical Engineering I - Nikola Tesla - MTh 9:15-10:45 am
General Physics – Wanda Langkowski - WS 5:00—6:30 pm
Introduction to Computers - Sam Flynn - WS 7:30—9:00 pm

Zell Dincht

Date: 2012-05-09 01:59 am (UTC)
spirited_hero: (ready and waiting)
From: [personal profile] spirited_hero
20th Century European History – Florence Vassey - WS 1:30—3:00 pm
Introduction to Political Science – Jamie Madrox - TF 5:00—6:30 pm
Communication Fundamentals – Guy Burgess - MTh 11:00 am—12:30 pm
Guitar – Lew Ashby - TF 3:15—4:45 pm
Metallurgy - Wanda Langkowski - MTh 7:30—9:00 pm
Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
Edited Date: 2012-05-14 12:31 am (UTC)
(deleted comment)

Re: Dave Karofsky

Date: 2012-05-09 05:36 am (UTC)
tempusfrangit: (Default)
From: [personal profile] tempusfrangit
You put mechanical engineering I twice :)
Wow someone is eager to take Nikola's class.

edit

From: [personal profile] reformingfury - Date: 2012-05-09 06:44 am (UTC) - Expand

Re: edit

From: [personal profile] reformingfury - Date: 2012-05-18 03:32 am (UTC) - Expand

Nick Gautier

Date: 2012-05-09 02:01 am (UTC)
darkest_hunter: (Default)
From: [personal profile] darkest_hunter
Classical Mythology - Guy Burgess & Daniel Jackson - MTh 7:30—9:00 pm
Martial Arts – Zell Dincht & Rachel Grey - WS 7:30—9:00 am

Wilke

Date: 2012-05-09 02:02 am (UTC)
more_than_that: (Default)
From: [personal profile] more_than_that
Carpentry - Jason Stackhouse - MTh 7:30—9:00 am
Lifeguard Training – Jacob Black - WS 7:30—9:00 am
Ballroom Dance - Alcuin no Delaunay - TF 7:30-9:00 pm
Edited Date: 2012-05-09 11:10 am (UTC)

Bella Swan

Date: 2012-05-09 02:18 am (UTC)
swan_diver: (Default)
From: [personal profile] swan_diver
Feminist Literature - Florence Vassey - WS 7:30—9:00 pm
Yoga – Matt Murdock - MTh 7:30—9:00 am
Page 1 of 6 << [1] [2] [3] [4] [5] [6] >>
Page generated Jul. 27th, 2017 08:30 am
Powered by Dreamwidth Studios